Wzrastanie - wrzesień 2019 Zobacz większe

Wzrastanie - wrzesień 2019

Nowy

Kim jest bohater?

Bohater to ktoś, kto nie przyzwyczaja się do głosu wołającego o pomoc. Nie odkłada reakcji na potem, nie deleguje jej na kogoś innego. To ktoś, kto pielęgnuje w sobie wrażliwość na bliźniego i jego potrzeby. W numerze wrześniowym pokazujemy różne rodzaje bohaterstwa. Tego heroicznego i tego codziennego. Łączy je jedno – naśladowanie w swojej działalności postawy Jezusa.

Więcej szczegółów

1,50 zł

5,00 zł

-70%

Drodzy Czytelnicy „Wzrastania”,

podczas tegorocznych wakacji miałam okazję przez tydzień obserwować mamę, która opiekowała się 16-letnią córką. Piszę „opiekowała”, bo dziewczyna cierpiała na ciężką niepełnosprawność intelektualną i wymagała ciągłej uwagi. Marta, bo tak miała na imię, w sytuacji dla niej stresującej reagowała głośnym krzykiem, paniką i agresją. Z równowagi potrafiły wyprowadzić ją takie rzeczy, jak na przykład kończące się płatki kukurydziane lub zbyt długie oczekiwanie na podanie czegoś do picia. Jak więc łatwo się domyślić, mama bardzo często musiała córkę uspokajać i dbać o to, żeby nie zagrażała sobie i innym.

Patrząc, jak niziutka, drobniutka kobieta przytula i stanowczym głosem próbuje zapanować nad znacznie większą już od siebie córką, czułam, że jest dla mnie, również matki, pewnego rodzaju bohaterką. Bohaterką, która codziennie poświęca się dla dziecka, nie zawsze potrafiącego okazać wdzięczność; dziecka, które całkowicie pozbawia ją czasu dla siebie; dziecka, o którego przyszłość będzie drżeć do końca życia. Mimo tych wszystkich ograniczeń i obaw mama Marty każdego dnia się uśmiechała i  cieszyła prostymi rzeczami, takimi jak to, że córka weszła spokojnie do basenu czy współpracowała z rehabilitantem. Doceniała małe sukcesy i potrafiła dostrzec radość i sens w jakże trudnej dla niej codzienności. Nie ma wątpliwości, że to potrafią tylko bohaterowie.

W numerze, który właśnie trzymacie w rękach, pokazujemy różne rodzaje bohaterstwa i męstwa. Tego heroicznego i tego codziennego. Łączy je wszystkie jedno – naśladowanie w swojej działalności postawy Jezusa, który oddał za nas swoje życie.

Dorota Glica

Redaktor  prowadząca

17 Inne produkty